MIESZKAŃCY – na progu zimy za specjalistami prosimy: 🦆 Dokarmiajmy ptaki - mądrze 🦆
🐦 Ptaki można dokarmiać od pierwszych mrozów do początku wiosny. Rozpoczęte dokarmianie należy jednak kontynuować regularnie przez całą zimę. Ptaki przyzwyczają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy mogą być dla nich niebezpieczne.
🐦 Nie należy rozpoczynać karmienia wcześniej (przed pierwszymi śnieżycami lub mrozem) ze względu na ptaki migrujące. Wcześniejsze dokarmianie zatrzymuje ptaki, które są w trakcie wędrówki. Ptaki wodne powinno się dokarmiać dopiero wtedy, gdy pojawi się lód uniemożliwiający zdobywanie naturalnego pokarmu.
🐦 Najlepsze będą nasiona zbóż: pszenica, owies, jęczmień. Może to być także np.: niesolona słonina lub smalec, ziarna pszenicy, kukurydzy, płatki owsiane, słonecznik, proso, żyto, rzepak, nasiona lnu, przecięte na pół jabłka, rodzynki. Można podawać także gotowane warzywa pokrojone w kostkę (ziemniaki, marchew), ugotowaną kaszę (bez przypraw).
🐦 Ptakom nie wolno podawać solonej słoniny, wędzonego mięsa, resztek z obiadu, a zwłaszcza chleba – może prowadzić to do chorób układu pokarmowego, a nawet śmierci zwierząt.
Spacer w parku i karmienie ptaków? Tak, ale z głową! 🐦 Dokarmiając skrzydlatych mieszkańców #Warszawa, trzeba przestrzegać kilku zasad:
👉 dokarmiamy tylko podczas mrozów i śniegu, regularnie i aż do nastania odwilży;
👉 podajemy naturalny i świeży pokarm, np. łuskane ziarna słonecznika;
👉 pokarm wykładamy w czystych miejscach, niezjedzone, zalegające resztki gniją, są siedliskiem bakterii i groźnych dla ptaków chorób;
👉 chleb lub resztki ze stołu mogą ptakom poważnie zaszkodzić;
👉 wystawiamy świeżą wodę.
✅ Jeżeli nie możemy stosować powyższych zasad, to lepiej nie dokarmiajmy!
✅ Pożywienie wykładajmy w miejscach oddalonych od domów/bloków – pamiętajmy, że to pożywienie wabi również gryzonie (szczury).
Więcej o „ptasiej stołówce” znajdziecie tu: https://um.warszawa.pl/-/zimowe-dokarmianie-ptakow